ایمیل: info@farshdiana.ir
تلفن: 09132626255 - 09132621547
faen

مجموعه ها

سبدخرید: 0 محصول
 x 

سبدخریدخالی است.!

COM_VIRTUEMART_CART_TOTALP

فرش ماشینی پشمی ، فرش ماشینی جنس اولفین ، فرش ماشینی نایلونی ، فرش ماشینی پلی استر و ... از انواع فرش ماشینی می باشد ، که بهترین نوع آن آکرولیک اصل است. فرشهای اصیل دارای مشخصات کامل و جامع ای هستند که در شناسنامه ی قالی بیان شده است؛ در این شناسنامه نوع الیاف به کار رفته، وزن محصول، طریقه نگهداری و تمیز کردن قالی و لوگوو مارک شرکت حک شده است. اما قالی تقلبی مدرک و مشخصات کاملی ندارند و در اصل فاقد شناسنامه معتبر می باشند. فرش ماشینی آکریلیک پرزدهی کوتاهی دارد و بعد از چند هفته پرزدهی تمام می شود؛ اما فرشهای غیراصل پرزدهی فراوانی دارند. بعضی از فروشندگان فرشهای غیراصل به بهانه ی قیمت فروش کارخانه ای و حتی تخفیف فرشهای غیر اصل را به جای اصل می فروشند.

همه ی ما حداقل برای یکبار وارد بازار فرش فروشی ها یا فروشگاه های کارخانه ی فرش شده ایم. چه چیزی نظر شما را جلب میکند؟ به دنبال چه جنس فرشی هستید؟ اغلب مکالماتی که در بین خریداران به گوش میرسد در مورد نقش و رنگ فرش است که قرار است با مبلمان منزل آنها ترکیب زیبایی را ارائه دهد. پش میتوان گفت ذهن انسان به طور طبیعی به دنبال کشف و برخورداری از زیبایی است. در مرحله ی دوم که چند قدم نزدیک تر بروید به دنبال دانستن مشخصات فنی فرش مورد علاقه ی خود هستید و خیلی وقت ها ، فرش را به دلیل مشخصات فنی نامناسب از دایره ی انتخاب خود حذف میکنید. اما در این بین مردمانی نیز وجود دارند که حاضرند فرش زیبا و بی کیفیتی را انتخاب کنند و تنها مدت زمان کمی از زیبایی آن لذت ببرند.
در صنعت فرش به مانند صنعت پوشاک جنس الیاف و اصطلاحا نوع بافت بسیار قابل توجه است. اکثر ما از فرش های ماشینی در منازل، محل کار و… استفاده میکنیم. فرش های ماشینی تنوع بالایی از طرح و رنگ و مشخصات فنی دیگر در اختیار ما میگذارند و ما بسته به میزان بودجه ی تعیین شده میتوانیم انتخاب مناسبی داشته باشیم. تشخیص فرش اصل در این میان کار را بسیار دشوار خواهد کرد و لازم است اطلاعات نسبی در این موضوع داشته باشیم.

برای شناسایی فرش ماشینی اصل باید به الیاف استفاده شده در فرش ماشینی ، میزان شانه و تراکم، نام برند کارخانه فرش کاشان، ضمانت نامه ها و برچسب سریال های اطمینان ، ابعاد استاندارد فرش و شفافیت رنگ و طرح فرش توجه کرد که فرش دیانا به معرفی انواع الیاف استفاده شده در فرش ماشینی و معرفی شانه و تراکم فرش می پردازد .

فرش ماشینی

فرش های ماشینی معمولا از الیاف ابریشم مصنوعی یا اصطلاحا پلی استر یا آکریلیک یا پلی پروپیلن بافته میشوند که هر کدام ویژگی خاص و برتری نسبت به دیگری دارد و این در حالی است که در فرش دستباف از الیاف ابریشم طبیعی یا پشم استفاده میشود. الیاف های پلی استر میتوانند درخشندگی ای مانند فرش دستباف در فرش ایجاد کنند و به علت هزینه ی رنگامیزی کمتر(چون رنگ پذیر تر هستند) تنوع رنگ بالا و به علت الیاف پیوسته ای که دارند، پرز دهی کمتر و قیمت پایین تری دارند . فرش هایی از جنس الیاف پلی استر الیاف نازک تری نسبت به سایر فرش هاد دارند در نتیجه مقاومت کمتری در مقابل حرارات بالا دارند و ممکن است در معرض نور خورشید تغییر رنگ بدهند. در کنار همه ی اینها فرش های پلی استر به علت لطافت بسیار بالا زودتر آسیب میبینند و عمر کمتری نسب به دیگر فرش های ماشینی دارند. فرش ها پلی استر در طول زمان دچار خورگی های جزئی و گاهی پوسیدگی مشوند.

در فرش های کارخانه ای میتوان فرش اکریلیک را بهترین نوع فرش ماشینی کاشان دانست. فرش های اکریلیک در مقابل پاخوردگی و تغییرات طولی شست و شو و آسیب های محیطی بسیار با دوام هستند. همچنین در مقابل تابش مستقیم نور خورشید چند ساعته تغییر رنگ ندارند و گرمای بیش از حد، در حد سوختگی فرش را تحمل میکنند. همچنین دایره ی رنگ متفاوت تر و روشن تری نسب به دیگر فرش های ماشینی دارند و برای منازلی که رفت و آمد زیادی دارند یا بچه ی کوچک دارند الیاف اکریلیک بسیار مناسب و با دوام است. فرش های اکریلیک اصل به علت برخورداری از دوام بالا و جنس الیاف مرغوب تر و زیبایی چشم گیر تر و نداشتن بوی مواد شیمیایی از قیمت نسبتا بالاتری در بین فرش های کارخانه ای برخوردار است.

یکی دیگر از مواردی که به هنگام خرید فرش ماشینی اصل باید به آن توجه کرد، بررسی شناسامه ی فرش و گارانتی آن است که تحت عنوان برچسبی در پشت فرش قرار گرفته که کلیه مشخصات فنی فرش مانند شانه و تراکم و جنس الیاف در آن درج شده و اعتبار نامه ی فرش است که حاوی لوگوی کارخانه ی فرش و شماره سریال معتبر و آدرس و راه های ارتباطی با کارخانه است.

چگونه بهترین فرش ماشینی را انتخاب کنیم؟
تنوع محصولات فرش ماشینی بسیار زیاد است که با چند شاخص اصلی تفاوت های آن مشخص می شود. یکی از آن ها مشخصات فنی فرش می باشد که به طور خلاصه تشکیل شده از تعداد گره و ریزبافتی یا درشت بافتی فرش های ماشینی است. مهمترین شاخه های اصلی فرش ماشینی که در بازار یافت می شود ، فرش هایی مثل فرش ۷۰۰ شانه تا فرش ۱۵۰۰ شانه است. فرش ۷۰۰ شانه معمولا درشت بافت ترین نوع فرش است که بیشترین ضخامت و پایین ترین وضوح تصویر قالی را در خود دارد. فرش های ۱۰۰۰ شانه و فرش ۱۲۰۰ شانه کاشان در درجات بعدی قرار میگیرند که به نسبت با دستگاه های به روز تری وارد کشور شده اند و با افزایش شانه و تراکم ریزبافتی و ظرافت فرش افزایش پیدا میکند ولی ضخامت آن کاهش پیدا می کند. بخش دیگر و مهمترین تفاوت بین فرش های ماشینی طرح و رنگ بندی آن است. طرح های متنوع در فرش را میتوان در نقشه های دستبافت بومی کشورمان و نقشه های مدرن و فانتزی گسترده در بازار فرش مشاهده کرد.

مزایای خرید اینترنتی فرش نسبت به فروشگاه فیزیکی


در فروشگاه هایی که تولیدکننده واقعی و فروشنده رسمی کارخانجات فرش کاشان هستند مانند فروشگاه کالا فرش کاشان میتوانید مزایای زیادی را برای یک خرید دلچسب مشاهده کنید مانند :

– ارسال رایگان به سراسر کشور

– پرداخت وجه موقع تحویل

– ضمانتنامه کتبی ده ساله

– تنوع بالا در بافت و طرح

– امکان خرید حضوری به قیمت درب کارخانه

و مهمترین ویژگی خرید از مجموعه تولیدی فرش ، خرید با اختلاف قیمتی بین ۱۰ تا ۴۰ درصدی نسبت به نمایشگاه های معتبر فیزیکی می باشد که دلیل اصلی آن حذف واسطه و حذف هزینه های گسترده نمایشگاهی می باشد. پیشنهاد میکنم اگر قصد خرید فرش را دارید حتما با جستجوی سایت کالافرش در اینترنت از تنوع بالا و یک خرید لذت بخش استفاده کنید.

پاک کردن لاک از روی فرش

لاک زدن یکی از دلخوشی‌های بانوان است. اما همین دلخوشی گاهی می‌تواند ما را در دردسر بیندازد. لحظه‌ای غفلت باعث شود لاک روی فرش اتاق شما بریزد و شما را از این کار پشیمان کند. بسیاری از بانوان وقت گذراندن در آرایشگاه‌ها را برای زدن لاک روی ناخن‌هایشان ندارند. به همین دلیل خودشان تصمیم می‌گیرند در خانه دست به کار شوند و ناخن‌های خود را زیبا کنند. اما باید روش‌های پاک کردن لاک بر روی فرش و دیگر وسایل را برای روز مبادا بدانند.
گاهی وقتا هم با وجود یک فرزند کوچک که هوس کند روی ناخن‌هایش لاک بزند این اتفاق می‌افتد. شما نمی‌توانید حق شادی را از او بگیرید اما می‌توانید برایش نحوه صحیح استفاده را توضیح دهید و در نهایت اگر باز هم خراب کاری پیش آمد روش‌های پاک کردن لاک از روی فرش را بدانید و دست به کار شوید. حساسیت پاک کردن این لکه به رنگ زمینه فرش و حتی رنگ خود لاک هم بستگی دارد.
برای پاکسازی هر لکه از روی فرش روش‌های گوناگونی وجود دارد. اما اگر فکر می‌کنید از پسش برنمی‌آیید با قالیشویی مورد اعتماد خود تماس حاصل فرمایید.

چگونه لاک خشک شده را از روی فرش پاک کنیم؟

برای این موضوع باید بدانید که حلال لاک چیست؟ الکل یکی از حلال‌های لاک است. در روش اول شما می‌توانید با اسپری الکل و آب سرد به پاک کردن لاک از روی فرش بشتابید. به این صورت که در ابتدا لکه را با آب سرد خیس کنید، سپس کمی الکل بر روی آن اسپری کنید. سپس به کمک یک دستمال نرم به آرامی روی آن بکشید. اما دقت کنید که لاک بر روی قسمت‌های دیگر پخش نشود.
روش دیگری برای پاک کردن لاک از روی فرش وجود دارد که مثل روش بالا ساده است. اما باید عجله کنید و به محض ریختن فرش دست بجنبانید. سریعا با کمک یک دستمال، سعی کنید قسمتی از لاک را از روی فرش پاک کنید و قسمتی که با دستمال پاک نمی‌شود را به کمک یک لاک پاک کن ادامه دهید. نحوه برداشتن لاکی که تازه بر روی فرش ریخته به این صورت است که دستمال را به صورت عمودی به آرامی بر روی لکه بگذارید و بردارید. اگر دستمال را بر روی لکه بکشید، لکه را پخش‌تر می‌کنید و سپس پاک کردن آن از شما انرژی بیشتری خواهد گرفت. البته من پیشنهاد دیگری هم دارم. برای برداشتن لکه، از یک چاقو که آسیب به بافت فرش نزند هم می‌توانید استفاده کنید.
اگر لاک پاک کن در دسترس ندارید، از مایع شیشه شوی به دلیل داشتن الکل کمک بگیرید. به عنوان یک راه حل خوب که تکمیل کننده راه‌های بالاست، از یک مسواک برای پاک کردن لکه استفاده کنید.

لکه برداری از خدمات قالیشویی میباشد. قالیشویی با داشتن کارشناسان با تجربه می‌تواند به مشکل شما رسیدگی کند و فرش شما را مانند روز اولی که خریداری کردید، تحویل دهد.

بعد از پاک کردن لاک از روی فرش چه باید کرد؟

زمانی که روشی را برای پاک کردن لکه لاک از روی فرش انتخاب کردید و به کمک آن از شر این موضوع رها شدید کار شما تمام نشده است. چرا که ممکن است مقداری از لکه در بین تار و پود فرش باقی مانده باشد.
یک ظرف کوچک از آب سرد و مایع شوینده مخصوص فرش آماده کنید. این ترکیب را با هم مخلوط کنید تا کف کند. سپس به کمک یه دستمال چندین بار در محل مورد نظر بکشید تا باقی مانده لاک از روی فرش پاک شود.
پس از این حتما قدر تمیزی فرش خود را بیشتر می‌دانید. وقتی قرار است بر روی ناخن‌های خود بزنید این بار بیشتر مراقب هستید. این کار را دور از فرش و بر روی موزاییک یا سنگ خانه انجام می‌دهید. یا حداقل یک پارچه زیر دست خود پهن و تا زمان خشک شدن آن صبوری می‌کنید.

رجشمار فرشرجشمار یکی از اصطلاحات رایج در فرش دستباف است. این مفهوم، یک معیار مهم در تعیین کیفیت و ارزشمندی قالی و قالیچه‌ی دستبافت است. رجشمار واحدی است که با استفاده از آن می‌توان به ریزبافتی و یا درشت بافتی قالی پی برد.

این مفهوم تعداد گره‌های موجود در سانتیمتری خاص از قالی را نشان می‌دهد. بنابراین با مشخص بودن این واحد اندازه‌گیری، به راحتی می‌توان متوجه شد که این فرش ریز بافت یا درشت بافت است. رجشمار یا تعداد گره در یک سطح مشخص از قالی، در مناطق مختلف کشور با نگاه به واحد طولی که در زمان های گذشته در آن ناحیه مرسوم بوده است، متفاوت است. در مناطق ترکی بافت و تبریز رجشمار فرش بافته شده در هفت سانتی متر مشخص می‌شود، در مناطقی مثل اصفهان شش ونیم سانتی متر ،منطقه ی کرمان این اندازه شش و هفتاد و پنج صدم است و در نهایت با ورود رایانه به طراحی فرش،  عدد 10 سانتی متر یا دسیمتر هم به سه واحد قبل افزوده شد.

در این مورد نکته ی مهم و تخصصی وجود دارد که کمتر به آن توجه می‌شود و فروشندگان فرصت طلب از این  کمبود اطلاعات تخصصی مشتریان سواستفاده می‌کنند. به عنوان مثال وقتی فروشنده به شما می‌گوید این فرش دارای رجشمار  40 است باید شما بپرسید رجشمار کدام منطقه‌ی بافت یا بپرسید رجشمار چهل در چند سانتی متر؟

به عنوان مثال وقتی گفته می­شود رج شمار یک فرش 20 است به این معناست که با توجه به منطقه و استان بافت فرش و  در هر7 سانی متر یا شش و نیم یا ده سانتیمتر از(طول یاعرض)فرش 20 گره وجود دارد.

فرش ارزان, فرش کاشان

ذرع چیست؟

دانستن این موضوع که اعداد شش و نیم و هفت و … از کجا آمده‌اند و چرا متفاوت هستند نیز جالب است.

در قدیم، به جای متر از واحدی به نام ذرع استفاده می‌شد. مقدار ذرع در مناطق آذربایجان(ترکی بافت) اصفهان(فارسی بافت) و کرمان به ترتیب 112،104،106 سانتی متر بوده است.طراحان و بافندگان این اعداد را برای پیاده سازی روی نقشه‌ی فرش و زمان بافت بر عدد 16 تقسیم می‌کردند تا مکان هر گره را آسان‌تر پیدا کنند.

فرش ارزان, فرش کاشان

رجشمار چند است؟

برای پیدا کردن رجشمار، یک خط کش را بر روی پشت قالی بافته شده قرار داده و تعداد گره‌ها را می‌شماریم. در فرش دستباف خط کش را می‌توان در طول یا عرض فرش قرار داد و اقدام به شمارش نمود.

فرش ارزان, فرش کاشان

رج چیست؟

اصطلاح رج تا حدود زیادی با مفهوم رجشمار متفاوت است و بهتر است این تفاوت را بدانیم.

پیش از توضیح این واژه لازم است کمی از روش بافت یک قالی خواب دار بگوییم، تا تصویر روشنی از  اصطلاح رج به دست آید.

بافنده ی قالی بعد از چله کشی(تاردوانی) و طی مراحل اولیه ای نظیر گلیم بافی ابتدای بافت، هم سطح سازی آغاز بافت، آماده سازی نخ های شیرازه و …، برای به تصویر کشیدن طرح مورد نظر با بهره از گره،  اولین دو جفت از تارهای یک سمت قالی را میگیرد و با نخ یا خامه ای به طول 2 الی 4 سانتیمتر، گرهی را دور این دو تار می پیچد. اولین نقطه ی قالی نقش می شود. به همین ترتیب تا اخرین دو جفت تار، گره ها و نقطه ها بافته می شوند. بعد از اتمام تارها دو پود ضخیم و نازک را با استفاده از ابزاری به نام کرکیت(دفه ) بر گره ها می کوبند. وقتی آخرین ضزبه ی کرکیت زده شد کار تمام است و در اصطلاح گفته می شود یک رج بافته شد.

فرش درشت بافت و ریز بافت

به فرشی درشت بافت گفته می‌شود که تعداد گره یا رج‌های موجود در هر 10 سانتیمتر (امروزه به سبب سهولت معمولا تعداد گره‌ها در این واحد سطح محاسبه می‌گردد) از آن کم باشد. در بافتن این نوع قالی‌ها معمولا از نخ‌های پشمی با ضخامت زیاد بهره می‌برند. به فرشی ریز بافت گفته می‌شود که تعداد گره‌های موجود در هر 10 سانتیمتر آن زیاد باشد.

قالی‌های درشتباف: قالی‌هایی هستند که رجشمار آن­ها کمتر از 40 گره در هفت سانتیمتر یا 57 گره در ده سانتیمتر است.

قالی‌های نیمه ریز بافت: قالی هایی هستند که رجشمار آن­ها بین 40تا 60 گره در هفت سانتیمتر یا 57 تا 85 گره در ده سانتیمتر است.

قالی‌های هنری یا ریز بافت: قالی هایی هستند که رجشمار آن­ها بیشتر از 60 گره در هفت سانتیمتر یا 85 گره در ده سانتیمتر است.

نکته‌ی مهمی که در مورد این رجشمار ها وجود دارد این است که در قالی‌های ریزبافت یا هنری، نوع گره متفاوت است. به سبب فشردگی چله‌ها در رجشمارهای بالا، به هنگام بافت انگشت بافنده امکان نفوذ به چله‌ها را ندارد و پیچش خامه (نخ، پرز) به دور تارها باید استفاده از قلاب انجام ­گردد. گره های با قلاب به گره‌های متقارن یا ترکی معروف هستند.

در این مطلب می توانید اطلاعات بیشتری درباره ­ی انواع گره­‌ها و چرایی اهمیت آن‌ها بخوانید.

چگونه از ریشه فرش مراقبت کنیم؟

ریشه فرش در قسمت بالا و پایین فرش به چشم میخورند و رنگ آن معمولا سفید رنگ یا کرم است. ریشه‌های فرش ادامه همان تار و پود فرش است که درگیر بافت و گره فرش نمی‌شوند، اما برای زیبایی فرش باقی می‌مانند.
ریشه فرش انواع مختلفی دارد؛ ریشه ساده، گره دار، توری و زنجیری. نوع ریشه‌ها تفاوتی در نحوه نگهداری آن ندارد. زمانی که بدانید با نگهداری این ریشه‌ها عمر فرش خود را هم طولانی می‌کنید به دنبال راه‌حلی برای این موضوع می‌گردید. چرا که مراقبت از ریشه فرش باعث می‌شود تار و پود فرش با گذر زمان فرسوده نشود. از کنده شدن آن جلوگیری می‌کنید و زیبایی فرش خود را حفظ می‌کنید. زمانی که شما از ریشه‌های فرش خود به خوبی مراقبت کنید پس از طی مدتی نیاز به ترمیم آن و هزینه‌های ریشه دوزی نخواهید داشت.

حتما دیده‌اید که برخی از افراد برای محافظت از ریشه‌های فرش منزلشان از چسب‌های پهن استفاده می‌کنند. این چسب‌های شیشه‌ای از شکل ظاهری ریشه‌ها مراقبت می‌کنند اما با کنده شدن آن بخشی از ریشه‌های فرش شما نیز ممکن است کنده شود. ما به شما راه‌های بهتری را پیشنهاد می‌کنیم.
در صورتی که فرش گران قیمتی را خریداری می‌کنید حیف است که به آن بی‌توجهی نشان دهید. شما باید اهمیت ریشه‌های فرش را بدانید. کار سختی نیست؛ تنها باید قبل از آسیب رسیدن به آن‌ها یک فکر اساسی بکنید. به طوری که با این کار از قیمت فرش کاسته نشود.
به هر حال ریشه‌های فرش جزئی از فرش است و باید برای نگهداری و مراقبت از آن اصولی را بدانیم.

کاورهای چسبی ساده‌ترین راه مراقبت از ریشه‌های فرش است

امروزه با توجه به نیاز بازار، کارخانجاتی هستند که برای ریشه‌های فرش، چسب‌هایی تولید کرده‌اند که به راحتی می‌توان بر روی ریشه‌های فرش چسباند.
مشکلی که این کاورها دارند این است که پس از مدتی ممکن است خاصیت چسبندگی خود را از دست بدهند و کنده شوند. یا حتی ممکن است به ریشه فرش آسیب برسانند و باعث کنده شدن آن‌ها هم بشوند. البته این کاورها به اندازه چسب‌های پهن چسبندگی ندارند و میزان آسیب رساندن آن‌ها کمتر است. همچنین این کاورها که به رنگ سفید تولید می‌شوند، پس از مدتی کثیف شده و ظاهر فرش ما را تحت شعاع قرار می‌دهند. داشتن قیمت مناسب این کاورها بخشی از نگرانی ما را از بین می‌برند. می‌توان به راحتی یک بسته دیگری را خریداری کرد و با احتیاط کاور قبلی را از روی ریشه‌های فرش بلند کرد و کاور جدید را چسباند.

جاجیم؛ بهترین کاور برای ریشه های فرش

جاجیم یکی از انواع فرش است که بافت آن به طرح‌های سنتی کاملا شبیه است. جاجیم‌ها مقاومت فوق‌العاده‌ای در برابر کاور و چسب دارند. ریشه فرش شما را به همان کیفیت روز اول خریداری فرش نگه می‌دارند و از کهنه شدن آن جلوگیری می‌کند. این کار توسط استاد رفوگر به راحتی انجام می‌شود. بهترین کار این است که پس از خریداری فرش و قبل از پهن کردن آن در فضای مورد نظر، با رفوگر فرش مشورت کنید. با جاجیم دوزی بر روی ریشه از رسیدن رطوبت و زرد شدن ریشه فرش جلوگیری می‌کنید. همچنین عمر فرش‌های شما با این کار بیشتر می‌شود چرا که مانع فرسودگی و پوسیدگی تار و پود آن می‌شوید.
جاجیم‌ها معمولا در دو رنگ سفید و قرمز تولید می‌شود. اما این کار کاملا به سلیقه شما بستگی دارد. درست است که جاجیم از ریشه فرش شما مراقبت می‌کند اما شاید فکر کنید که ظاهر فرش شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد و باعث پشیمانی شما بعد از انجام این کار شود.
برای دوختن جاجیم بر روی ریشه‌های فرشتان حتما به پیش یک استاد رفوگر بروید. این کار نیز در عین سادگی نیاز به تجربه و مهارت خاصی دارد که با سهل‌انگاری باعث بد شکل شدن فرش شما می‌شود.

ترمیم ریشه فرش از خدمات قالیشویی است. اگر ریشه فرش شما دجار پارگی یا آسیب شده است می‌توانید با کارخانه قالیشویی تماس گرفته تا کارشناسان در اسرع وقت ترمیم ریشه فرش شما را انجام دهند.

تفاوت خاب فرش ماشینی 700 شانه با دیگر فرش ها

مروزه در بازار فرش ماشینی فرش ها با شانه های 700 شانه ، 1000 شانه و 1200 شانه تولید می شوند . در این مقاله  انواع شانه ها و تراکم های فرش مورد توجه قرار گرفته است . در ابتدا به تعریف شانه و تراکم  پرداخته و سپس فرش ماشینی 700 شانه را از نظر دوام و زیبایی و قیمت و ضخامت و مواد اولیه و تعداد گره و خاب فرش با بقیه انواع فرش مقایسه می کنیم .


تعریف شانه و تراکم در فرش ماشینی
تعریف شانه :مفهوم شانه این است که در در یک متر عرض فرش ، ۷۰۰ ردیف نخ رنگ (نخ خاب)  و در سه متر ۲۱۰۰ ردیف نخ خاب قرار گرفته است به دلیل  اینکه شمارش یک مترعرض فرش کار ساده ای نیست ،  می توان با شمارش ده سانت (۷۰ردیف ) و در یک سانت ( دقیقا7  ردیف ) شانه فرش را محاسبه نمود .

 تعریف تراکم : به تعداد گره ویا رج بافت شده در طول فرش تراکم میگویند  مثلا  وقتی فرشی تراکم 1000 دارد یعنی از نقطه شروع تا فاصله  یک متر آن 1000 رج بافته شده است  همچنین می توان ده سانت فرش را شمرد که چنانچه تراکم هزار باشد(۱۰۰رج) در طول فرش خواهد بود .  به همین تناسب در یک سانت(۱۰رج) بافته شده است .
هر مقدار تراکم یک فرش بیشتر باشد در نتیجه فرش مقاومت و استحکام بیشتری خواهد داشت و فرش محکم تر  و مستحکم تر خواهد بود . ولی بالا بودن شانه سبب بافت ریز و ظریف تر شدن فرش می شود .

مقایسه فرش 700 شانه با دیگر انواع فرش
یکی از پر طرفدارترین فرش های ماشینی ، فرش 700 شانه  واقعی است که معمولا با تراکم های 2100 تا 3000 است که متداول ترین آن 2550 است  . این فرش ها بصورت 8 رنگ یا 10 رنگ و نقشه های متنوع و زیبا بافت می شود . رایج ترین دستگاه بافت فرش 700 شانه hcpx2  است که از مدرن ترین دستگاه های بافت فرش ماشینی به شمار می رود .
فرش های ۷۰۰ شانه به بالا با عنوان فرش دستباف گونه یا هند لوک هم شناخته می شوند و پشت این گونه فرش ، به دستباف بسیار شبیه است .

ضخامت فرش 700 شانه
فرش ۷۰۰ شانه در مقایسه با دیگر فرش ها ضخامت بیشتری دارند  ضخامت بیشتر سبب شده تا  باب پسند مشتری های خاص خود باشند از ویژگی های دیگر  این نوع فرش این است که  برای نشستن مناسب تر است  وخانواده هایی   که بیشتر روی فرش نشست و برخاست دارند و کمتر از میز ناهار خوری و مبلمان استفاده می کنند بهتر است به خرید فرش 700 شانه مبادرت ورزند .

قیمت فرش 700 شانه
با توجه به وضع اقتصاد و معیشت جامعه قیمت فرش عامل مهمی در انتخاب فرش خواهد بود . اختلاف قیمت در فرش به دلیل مواد اولیه مصرفی می باشد و هر چه نخ نازک تر باشد قیمت آن بیشتر خواهد بود . فرش ماشینی ۷۰۰ شانه از نظر قیمت نسبت به ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ شانه مناسب تر است و همین عامل نیز سبب محبوبیت و فروش بیشتر آن است . عامل دیگر تعیین قیمت تعداد شانه و تراکم  فرش است که هر چی بیشتر باشد در بافت فرش می توان از طرح ها و نقشه های پیچیده تر استفاده کرد . به همین دلیل این نوع فرش ها نسبت به فرش های 700 شانه گران تر هستند .

دوام و لطافت و زیبایی فرش 700 شانه
دوام و لطافت فرش 700 شانه  به جنس نخ هایی  که در بافت آن بکار برده می شود بستگی دارد همچنین  هرچه شانه و تراکم فرش کمتر باشد در نتیجه فرش دارای ضخامت بیشتری خواهد بود و دوام آن افزایش پیدا خواهد کرد بنابراین فرش 700 شانه از مدل های با شانه بیشتر با دوام تر خواهد بود ولی از لحاظ  ظرافت نسبت به نمونه های با تراکم  و شانه بیشتر ( فرش ماشینی 1000 شانه ، فرش ماشینی 1200 شانه ) رتبه پایین تری خواهد داشت .
اگر فاکتور زیبایی فرش ماشینی از دوام فرش برای خریدار مهمتر باشد فرش های 1000 شانه و 1200 شانه انتخاب مناسب تری خواهد بود زیرا هر چه فرش ماشینی ریز بافت تر باشد به فرش دستبافت شبیه تر خواهد بود . در نتیجه فرش های  با تراکم و شانه بالاتر از 700 از لطافت بیشتر برخوردار هستند و همین دلیل زیباتر بودن این گونه فرش ها نسبت به فرش 700 شانه است .


خاب فرش 700 شانه
یکی از تفاوت های بارز فرش 700 شانه با 1000 شانه و 1200 شانه ارتفاع خاب نخ فرش می باشد.  در این نوع فرش ارتفاع خاب 11 میلی متر و بیشتر از دو رقیب خود می باشد . ارتفاع نخ خاب در فرش ماشینی 1000 شانه تقریبا 9 میلی متر و در 1200 شانه 8 میلی متر می باشد . قابل توجه است که وزن فرش 700 و 1000 شانه ثابت است به همین دلیل خاب فرش در گونه های ریز بافت یعنی 1200 و 1000 شانه باید کمتر باشد .


مواد اولیه فرش 700 شانه
 نخ فرش یکی از  مهمترین مواد اولیه فرش است که در کیفیت فرش تاثیر بسزایی دارد . شماره نخ مصرفی در فرش های 1200 و 1000 شانه نسبت به فرش 700 شانه بیشتر است . نمره نخ فرش 700 شانه 18 سه لا ولی در فرش 700 شانه نمره 27 و 30 سه لا می باشد . به خاطر استفاده از این نوع نخ فرش 1200 شانه از دو نوع دیگر ریزبافت تر و ظریف تر می باشد .

اگر فرزند کوچکی در خانه دارید ممکن است این وروجک گاهی کار دستتان دهد. شاید برخی رفتارهای او بر اثر عدم آگاهی باشد که با کمی حوصله و وقت گذاشتن می‌توانید رفتارهای درست را به او آموزش دهید. اگر بخواهیم یکی از کوچکترین اتفاق‌ها را مثال بزنیم چسبیدن آدامس بر روی فرش‌ها و قالیچه‌های خانه است. ممکن است در ابتدا دست‌پاچه شوید. اما با خواندن این مقاله چند روش مناسب را برای رفع این مشکل به شما می‌گوییم.

اگر در پاکسازی فرش‌های خود دچار مشکل شده‌اید نگران این موضوع نباشید، فرش‌های خود را به قالیشویی بسپارید. معمولا قالیشویی‌ها مدام با مشکل لکه برداری سروکار دارند به همین دلیل آن‌ها باتجربه‌ترین افراد برای حل این موضوع هستند. البته پاک کردن آدامس آن‌قدر ساده است که نیازی به زحمت فراوان ندارید. در واقع لازم نیست به خاطر یک آدامس فرش‌تان را جمع کنید و به قالیشویی بسپارید. ما در این مقاله شما را با ساده‌ترین روش‌های پاکسازی آدامس از روش فرش آشنا می‌کنیم.

چگونگی پاک کردن آدامس از روی فرش

قبل از انتخاب یکی از این روش‌ها پیشنهاد می‌کنیم تا حد ممکن با این ابزار تیز قسمت‌هایی از آدامس را از روی فرش جدا کنید. با این کار مرحله پاکسازی را آسان‌تر می‌کنید.
آدامس‌ها جنس خاصی دارند که با سرما کمی سفت می‌شود و در این حالت جدا شدن آن از سطح مورد نظر بسیار آسان می‌شود. پس یکی از راه و روش‌های پاک کردن آدامس از روی فرش، استفاده از یخ است. برای این کار باید یک تکه یخ را بر روی قسمت مورد نظر قرار دهید. پس از یک دقیقه مشاهده می‌کنید که آدامس سفت شده است و به کمک یک ابزار یا حتی دست می‌توانید آن را از سطح فرش جدا کنید. برعکس این موضوع هم وجود دارد. برخی فکر می‌کنند با حرارت دادن به آدامس، آن ذوب می‌شود و به راحتی می‌شود آن را از فرش جدا کرد. اما با این کار باعث می‌شود آدامس بیشتر بر روی سطح فرش تقسیم شود.
استفاده از روغن اکالیپتوس یا روغن زیتون، که البته پیشنهاد می‌کنیم به صورت مستقیم روغن را روی فرش نریزید. ابتدا یه دستمال نخی را مرطوب کنید و چند قطره روغن روی آن بریزید و سپس به کمک آن دستمال، آدامس را از روی فرش جدا کنید. پس از پاک کردن آدامس از روی فرش سپس باید لکه‌های روغن را به وسیله آن از روی فرش پاک کنید. توجه کنید که در هنگام پاکسازی آدامس، زیاد از روغن استفاده نکنید که برای پاکسازی آن به زحمت زیادی بیفتید.
روش بعدی استفاده از پنبه الکلی است. یک تکه پنبه را بردارید، و به آرامی بر روی سطح فرش که آدامس به آن چسبیده بکشید. پس از چندبار تکرار کردن این کار متوجه پاک شدن آدامس خواهید شد.

نگهداری فرش برای جلوگیری از کثیف شدن

در گذشته برای تمیز نگه داشتن فرش از پارچه‌های سفید استفاده می‌شد. دلیل استفاده از پارچه‌های سفید این بود که به محض کثیف شدن متوجه آن شوند و سپس پارچه را شستشو دهند که کثیفی به فرش نرسد. بعدها عده‌ای با توجه به نیاز بازار متوجه دوخت روفرشی‌ها شدند. طرح روی این روفرشی‌ها نیز به شکل بافت فرش است که علاوه بر حفاظت از فرش شما جنبه زیبایی هم داشته باشد. امروزه طرح‌های جدیدتری هم وارد بازار شده که گوشه‌های روفرشی توسط کش‌هایی به زیر فرش محکم می‌شود تا به راحتی با پا خوردن جمع نشود.
استفاده از روفرشی‌ها یک مزیت مهم دارد. شستشوی فرش کاری آسانی نیست. با پهن کردن یک روفرشی می‌توانید هر چند وقت یکبار که احساس کردید نیاز به شستشو دارد می‌توانید آن را از روی فرش جمع کنید و به راحتی داخل ماشین لباسشویی شستشو دهید.

به دلایل مختلفی ممکن است ریشه‌های فرش شما دچار پوسیدگی شود. گاهی مدت‌ها می‌گذرد و شما از مرطوب شدن گوشه‌ای از فرش اطلاع ندارید؛ و به همین راحتی بخشی از فرش شما دچار پوسیدگی می‌شود. پوسیدگی فرش بیش از هرچیز در ریشه‌ها و تار و پود آن رخ می‌دهد. در این شرایط اغلب افراد تصور می‌کنند که آن فرش دیگر قابل استفاده نیست. اما یکی از خدمات مهم اصیل و قدیمی ریشه دوزی فرش است. سرویسی که به فرش شما حیات دوباره می‌بخشد؛ و پس از ریشه دوزی، می‌توانید مانند روز اول از فرش خود استفاده کنید.

ریشه دوزی چیست؟

قالی‌ها معمولا به دلایل مختلف، حتی به دلیل استفاده طولانی مدت و زیاد، دچار پوسیدگی در ریشه‌های خود می‌شوند. همچنین قالی‌هایی که چله پنبه‌ای دارند؛ ممکن است دچار پوسیدگی چله نیز شوند. کار ریشه دوزی حذف ریشه‌های خراب شده و از بین رفته، و اضافه کردن ریشه‌های جدید به فرش است. این کار علاوه بر ماهیت ترمیمی داشتن، موجب می‌شود که فرش از آسیب‌های بعدی در امان بماند.

ریشه دوزی چگونه انجام می‌شود؟

به زبان ساده هنرمند ریشه دوز، ریشه‌های از بین رفته را قیچی کرده و ریشه‌های جدیدی را به جای آن می‌دوزد. اما انجام این کار به همین سادگی نیست و نیازمند تجربه و تخصص کافی در حوزه ترمیم و رفوی فرش است.
اما اگر بخواهیم کمی دقیق‌تر به بررسی این روش بپردازیم؛ باید بگوییم که اولین مرحله ریشه دوزی فرش، انتخاب نخ چله مناسب است. به طور معمول نخ چله مناسب برای ریشه دوزی باید مقداری نازک‌تر از نخ چله اصلی خود فرش باشد. به عنوان مثال اگر نخ چله ۲۰ لا بود؛ بهتر است از نخ چله ۱۵ لا برای ترمیم ریشه‌های فرش استفاده شود. علت این موضوع آن است که نازکی نخ کمک می‌کند؛ منطقه ترمیم شده بر اثر گره‌های اضافه متورم نشود؛ و نسبت به سایر مناطق فرش تفاوت ظاهری نداشته باشد.
در مرحله بعدی انتخاب سوزن مناسب اهمیت بالایی دارد. به طور تجربی برای انتخاب سوزن مناسب، هنرمند رفوگر، سوزن را در قالی فرو می‌برد. اگر سوزن به راحتی از قالی عبور کند؛ یعنی سوزن مناسبی برای انجام کار رفو است. البته این روش نیازمند تجربه بالایی است. اما بجز این روش، به طور کلی باید گفت سوزن‌های ضخیم برای قالی‌هایی با بافت‌های درشت (رج شمار پایین) مناسب بوده و سوزن‌های نازک برای قالی‌ها و قالیچه‌های ریزبافت و ظریف استفاده می‌شود. همین‌طور یک روش ساده دیگر برای انتخاب سوزن مناسب، ورود راحت نخ چله انتخابی به آن است. حساسیت این انتخاب از آن جهت است که درشت بودن بیش از حد سوزن موجب ایجاد تفاوت در بافت بخش ترمیم شده می‌شود؛ و نازک بودن بیش از حد آن می‌تواند موجب سخت شدن کار رفوگر شود.
در نهایت آخرین مورد مهم پیش از آغاز کار ریشه دوزی انتخاب نخ واسط است. این نخ، نخ چله را به نخ ریشه دوزی وصل می‌کند. در این زمینه نیز استحکام و جنس نخ بسیار مهم بوده و در نهایت ضخامت آن بر اساس تجربه رفوگر انتخاب می‌شود.
در واقع ریشه دوزی پس از انجام این سه انتخاب آغاز می‌شود؛ و در پایان فرش شما ترمیم شده و ریشه‌های از بین رفته آن مرمت و جایگزین می‌شوند.

 

آخرین بلاگ

پرفروش ترین ها

خبرنامه

شبکه های اجتماعی

طراحی شده توسط کانون آگهی و تبلیغات سپندار

طراحی شده توسط کانون آگهی و تبلیغات سپندار