تولید فرش ماشینی

 

 فرش ماشینی توسط ماشین آلات مختلفی تولید می‌گردد که می‌توان به دستگاه‌های تکسیما، واندویل، شونهر، Alpha ,CRX, ASR, VTR و… اشاره کرد. جنس هر فرش نیز می‌تواند آکریلیک یا BCF و مخلوطی از این دو، یا الیاف جدید ابریشم مصنوعی (پلی استر) باشد. قابل ذکر است که فرش‌های ۱۰۰٪ آکریلیک دارای کیفیت و قیمت بالاتری هستند ولی فرش‌های ابریشم مصنوعی در حال حاضر به دلیل عدم پرزدهی و شستشوی بسیار آسان و ثبات و درخشندگی بالا در بازارهای جهانی به عنوان بهترین کفپوش مورد توجه قرار گرفته و همچنین فرش‌ها بر اساس شانه به ۳۵۰، ۴۴۰، ۵۰۰، ۷۰۰، ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ شانه تقسیم می‌شوند. تراکم فرش‌ها نیز می‌تواند براساس نوع ماشین و شانه بین ۷۰۰ تا ۳۶۰۰ باشد. اخیراً دستگاه بافت فرش ۱۵۰۰ شانه که قابلیت تولید فرش با تراکم ۴۵۰۰ نیز می‌باشد وارد بازار شده‌است.

 

اصطلاح شانه در فرش ماشینی

 

نزدیک به ۱۰۰%از ماشینهای فرش بافی  ,فرش با عرض ۳متر تولید میکنند و هستند معدود دستگاههایی که عرض چهار متر هم دارند,که فعلا در باره آنها لازم به توضیح نیست,

وقتی شما میشنوید که فرشی به طور مثال ۷۰۰شانه است ,منظور این است که در یک متر عرضی فرش, ۷۰۰ردیف نخ رنگ(نخ خاب) قرار گرفته,ودر سه متر ۲۱۰۰ردیف.

ولی برای بیان شانه مبنا بر یک متر است,وراه شناخت آن برای متخصصین این امر فقط با نگاه کردن,کافیست,ولی عموم چنانچه بخواهند متوجه شوند باتوجه به اینکه شمارش یک متر آن کار ساده ای نیست,این است که میتوانند با شمارش ده سانت(۷۰ردیف) ویا حتی یک سانت(دقیقا۷ردیف) این کار را بسادگی انجام دهند.

 به این صورت میتوانند مطمئا شوند فرشی که خریداری کرده اند,شانه واقعی آن چقدر است,ومقموم وگرفتار مارکهای تقلبی روی بعضی فرشها نشوند

 

 تراکم فرش ماشینی

 

به تعداد گره ویا رج بافته شده در طول فرش تراکم گفته میشود,بطور مثال وقتی میگویند فرشی تراکم هزار میباشد,یعنی از نقطه شروع تا نقطه یکمتر آن دقیقا هزار رج بافته شده,وبرای تشخیص آن که کار بسیار دقیقی میباشد میتوان باز هم ده سانت فرش را شمرد که چنانچه تراکمی هزار باشد(۱۰۰رج) روی هم قرار گرفته است ودر یک سانت(۱۰رج)،اینکار سخت نیست ولی دقت زیادی میخواهد چون اگر حتی یک رج کم یا زیاد شمرده شود در طول یکمتر ده برابر کم یا زیاد میشود.

با توضیحاتی بسیار ساده ای که داده شد دیگر شما میتوانید بدون اینکه حتی تخصصی در مورد فرش داشته باشید تجسم وشناخت بهتر ودقیق تر از فرشی که قرار است خریداری کنید داشته باشید.