فرش دیانا» درباره تاریخچه کامل فرش کاشان

درباره تاریخچه کامل فرش کاشان

در این مقاله می خواهیم درباره تاریخچه کامل فرش ماشینی کاشان به همراه نکات بسیار جالب در خرید فرش توضیحاتی را خدمت شما ارائه دهیم که می توانید آن را مطالعه و مشاهده کنید . یکی از اختراعات مهم بشریت اختراع فرش و گلیم بود . فرش برای اولین بار در کشور ایران بافته شد و باید گفت که ایران مهد اختراع و تولید فرش جهان است . بسیاری از باستان شناسان و تاریخدانان فرش را به ایران منسوب می دانند و کشف فرش پازیریک نیز آن ها را به این انتساب مصمم تر کرد . فرش پازیریک درسال 1327 هجری شمسی توسط جمعی از باستان شناسان روسی در منطقه سیبری روسیه کشف شد . به علت اینکه این فرش دارای طرح های گوزن و سربازان سواره نظام بود آنرا به دوران حکومتی هخامنشی منسوب کردند . بدین صورت قدیمی ترین قالی جهان قالی ایرانی است . اما فرش کاشان نیز بوسطه قرار گرفتن در جاده ابریشم دارای قدمت طولانی است . فرش کاشان را به واسطه نام کاشان و هنر سنتی کاشانی در شهر ها وکشور های زیادی می خرند . فرش کاشان چه از لحاظ فرش ماشینی کاشان و چه از لحاظ فرش دستبافت کاشان دارای کیفیت و زیبایی متفاوتی است که خریداران را به خود جذب می کند . اکنون می خواهیم درباره قالی دستبافت کاشان و قالی ماشینی کاشان توضیحاتی را خدمت شما ارائه دهیم که می توانید با خواندن آن اطلاعات مفیدی بدست آورید .

فرش دستبافت کاشان

فرش دستبافت کاشان یکی از هنرهاو صنایع دستی این شهر محسوب می شود . فرش دستبافت کاشان به واسطه قدمت و تمدن این شهر اکنون به یکی از کالاهای مهم و حیاتی برای صادرات این شهر به شهرها و کشورهای دیگرمحسوب می شود . فرش دستبافت کاشان عموما دارای ترنج لوزی مایل به بیضی است .

شیوه بافت و ویژگی های فرش دستبافت کاشان

در شهر کاشان تار و پودی که برای بافت فرش دستبافت استفاده می شود از نخ پنبه می باشد . ابریشم که بسیار معروف است برای فرش دستبافت بسیار خاص و دارای طرح ریز استفاده می شود . فرش دستبافت کاشان سریعا نقش می پذیرد و آن هم به علت استفاده از گره های ریز و ظریف است که با پرز کوتاه هم بافته می شود . بدین ترتیب جزییات تمام نقشها ظاهر می شود . پشمهایی که برای بافت فرش دستبافت کاشان استفاده می شود ممکن است استرالیایی یا ایرانی باشد . پشم های استرالیایی به جهت تولید نوین فرش دستبافت پشم های خوبی هستند . اما بقیه پشم ها از تولیدات گله دارهای شهر های خراسان و کرمانشاه و عشایر بدست می آید . فرش دستبافت که تا قبل از جنگ جهانی اول بافته میشد ، ارتفاع پرزها اکثرا کوتاه بافته می شد اما بعد از ان به سمت پرزهای بلند و متوسط رفت . رنگ استفاده شده در بافت فرش دستبافت کاشان می تواند از 6 یا 5 رنگ تا 16 رنگ باشد . ویژگی های فرش دستبافت امروزی کاشان می تواند :

1- بوم یا زمینه لاکی با حاشیه های سرمه ای تیره باشد .

2- رجشمار پایین دومین ویژگی فرش دستبافت کاشان است .

3 – دارا بودن ترنج مایل به بیضی .

فرش ماشینی کاشان

فرش ماشینی یکی از تولیدات صنعتی شهرستان کاشان محسوب می شود . قالی ماشینی کاشان درواقع قدیم ترین فرش ماشینی ایران است . چرا که اولین فرش ماشینی ایران در شهر کاشان و در کارخانه فرش ماشینی کاشان بافته شد . این تولید توسط دستگاه فرانسوی ژاکارد انجام شد که توسط ماری ژاکارد فرانسوی تولید شده بود . اولین فرش ماشینی کاشان با تعداد شانه و تراکم پایین بافته شد . قالی ماشینی کاشان در ابتدا بین مردم جا نیافتاده بود تا اینکه تولیدات زیبا و دستبافت گونه و همچنین قیمت مناسب تر نسبت به فرش دستبافت این فرش توانست در سد خرید مردم جای بگیرد . فرش ماشینی کاشان ممکن است دارای سه الگو برای بافت باشد . یکی طرح افشان که می توان گفت بدون طرح ترنج است و فقط دارای حاشیه است . الگوی دیگر ، الگوی طرح ترنج و لچک است . یک طرح بزرگ در وسط فرش قرار می گیرد و خارج از حاشیه داری طرح هایی در گوش تا گوش فرش ماشینی کاشان است . طرح سوم به طرح خشتی معروف است . طرح خشتی دارای انواع بخش ها است که در هر بخش طرح و نقش جدا در نظر گرفته شده است .