روش های مختلف غبارگیری فرش

شستشوی فرش یکی از مواردی است که باید در نهایت دقت و توجه زیر نظر افراد مجرب و متخصص انجام گیرد که هیچ آسیبی به قالی ها وارد نشود.

در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی بسیاری از فرش شویی ها مجهز به ماشین آلات مدرن و پیشرفته است که دیگر از دخالت دست در این امر بی نیاز است. اما با این وجود به دلیل حساسیت بسیار بالا برای زدودن تمام آلودگی ها و میکروب ها از سطح فرش در بعضی از کارخانه ها به صورت دستی خاکگیری میکنند، به خصوص برای شستشوی فرش های آنتیک و نفیس که از ارزش بالایی برخوردارند.
به طور معمول کلیه فرش ها هر 2 یا 3 سال یکبار باید شستشو شوند، بیشتر از این موجب پوسیدگی الیاف و پرزها میشوند همچنین از نظر سلامت چک شوند که اگر نیاز به رفو داشته باشند ترمیم شوند. به این نکته توجه داشته باشید هر موقع کرک های فرش لطافت سابق خود را از دست داد و به راحتی از یکدیگر جدا نمیشود بدین منظور است که زمان شستن آن فرا رسیده است. مناطقی که دارای گرد و خاک بیشتری است بهتر است در این مورد غفلت نکنند تا از کالای با ارزش خود صحیح و سالم نگهداری کنند.

غبارگیری فرش ماشیینی, غبارگیری دستی
غبارگیری به روش سنتی یا دستی:

قبل از اینکه فرش ها با آب برخورد کنند و شستشو شوند باید غبارگیری انجام شود. در این مدل از جاروهای دستی یا سنتی که بیشتر در قدیم کاربرد داشت استفاده کنید زیرا برای از بین بردن آلودگی ها بهترین انتخاب است. در استفاده از جاروهای برقی باید بسیار احتیاط کرد، از جاروهایی که به صورت دورانی یا چرخشی حرکت میکنند خودداری نمایید زیرا سبب کنده شدن کرک های فرش میشوند و آسیب جدی به الیاف وارد میکنند. همچنین ریشه های فرش به هیچ عنوان جارو نشود، ترجیحا این عمل با جارو برقی های معمولی در خواب فرش و با شدت و دور کم انجام شود.
لازم به ذکر است که برای خارج کردن گرد و خاک هیچ وقت آن را تکان های شدید ندهید، این عمل باعث سست شدن گره های قالی میشود. آویختن فرش ها در محیط باز اصلا توصیه نمیشود چرا که تحت تاثیر نور خورشید رنگ اولیه خود را از دست میدهند پس تا حد ممکن در مکان هایی به دور از تابش خورشید قرار دهید.

غبارگیری با بهره گیری از ماشین آلات اتوماتیک:

ماشین های ضربه زن غبارگیری: پس از قرار دادن فرش در درون این دستگاه ها با استفاده از برس هایی که داخل آن تعبیه گشته کرک های فرش را شانه میکند، سپس به به وسیله ی محورهای استوانه ای تسمه هایی از جنس پلاستیک یا برزنت به دفعات به پشت فرش کوبیده میشود.اینکار در قدیم به وسیله ضربات چوب انجام میگرفت که در حال حاضر به صورت ماشینی صورت میگیرد. به این دستگاه ها ریلی یا ضربه زن هم میگویند.

ماشین های مکنده غبارگیری: بعد از جارو کردن کامل فرش، دستگاه مکنده گرد و خاک سطح فرش را جمع میکند. قدرت مکش دستگاه باید به درستی و توسط افراد متخصص تعیین شوند. برای مثال در فرش های قدیمی تر بهتر است از قدرت پایین تری استفاده شود که کمترین آسیب را وارد کند، یا برعکس در فرش هایی که ضخامتشان زیاد است این قدرت بالاتر میرود. در تمام روش های غبارگیری باید به خواب قالی توجه شود تا بهم ریختگی و بی نظمی ایجاد نشود تا شکل اصلی قالی حفظ شود.
ماشین آلات خاکگیری دیگری هم وجود دارد که به صورت دورانی با سرعت از قبل تعیین شده میچرخد تا تمام گرد و غبارها از بین برود. از مزایای این دستگاه میتوان به غبارگیری همزمان چندین فرش و حفاظت بیشتر اشاره کرد.
بعد از خاکگیری یا غبارگیری کامل فرش باید از نظر سلامت بررسی شوند. قالی ها ممکن است دچار پوسیدگی و سوختگی شده باشند که قبل از شستشو رفو و مرمت میشوند. لکه گیری،ترمیم ریشه،پرداخت،شیرازه بافی و ... در صورت نیاز انجام میگیرد.